neděle 5. března 2017

Úprava M1T380, part V - USB karta

Multimetr disponuje FRB konektorem pro komunikační kartu, tzv. stykový modul, který bývá dvojího druhu - RS232 a GPIB. Jelikož pro amatérské podmínky se více hodí varianta RS232, byla postavena a otestována varianta převodníku na USB, resp. virtuální sériový port.
Na následujícím obrázku je schéma zapojení interface karty.

Schéma zapojení interface karty

Původně bylo překresleno schéma z originální karty na RS232 a upraveno pro použití s dnešními součástkami (např. oscilátor s 4060, FTDI převodník na USB a galvanické oddělení USB).
Princip karty je poměrně zřejmý ze schématu, jenom bych snad doplnil, že pro korektní funkci multimetru je třeba signál DSR u 8251 připojit na GND. Pokud zůstane v logické jedničce, činnost multimetru bude blokována pro normální operaci, resp. ovládání z panelu. V EPROM paměti jsou rutiny pro komunikaci a také definice textových zpráv.
Originální návod ke kartě [1] popisuje princip činnosti a syntaxi příkazů detailněji.
Prototyp komunikační karty
První prototyp karty s ještě mnoha použitými hradly byl úspěšně vyroben a po otestování se přešlo k realizaci finální desky i se zadním panelem pro zakrytí velké díry (původně určené pro velký 25 pin konektor).
Finální verze karty
A pro zájemce o stavbu je zde i osazovák.
Rozmístění součástek na kartě
Multimetr lze ovládat z běžného terminálu, protože pakety mají textovou podobu. Avšak pro pohodlnější použití byl vytvořen jednoduchý program v C++ Builderu, který umožňuje základní operace s multimetrem, dále pak logování měření do CSV souboru a v neposlední řadě obsahuje terminálové okno pro uživatelské příkazy. Program je zatím v testovací verzi a nejedná se o finální build. V plánu je také interface pro LabVIEW. Komunikační rychlost je pevně nastavena na maximum, tj. 4800 Bd.
Obslužný program
Program je otestován na FW verzích 3.6 a 3.9 a je volně dostupný [2]. Bohužel bylo zjištěno, že když se multimetru překalibruje některý z rozsahů, přestane akceptovat textové zprávy - dochází k přetečení přijímacího bufferu. Tento problém zatím nebyl vyřešen, zdá se však, že kalibrační data přestanou být konzistentní a FW se s tím nedokáže vypořádat. Pravděpodobně je třeba vždy překalibrovat všechny rozsahy, nikoliv pouze jeden - tohle bude ještě ověřeno, kde je skutečná příčina. Nicméně, na zkalibrovaných multimetrech z výroby funguje karta i program bezchybnatě.
Pohled ze zadní strany přístroje


Žádné komentáře:

Okomentovat